امارات تیکتمجلهدانستنی های سفرسفر به دبی با مترو: راهنمای کامل

سفر به دبی با مترو: راهنمای کامل

سفر به دبی با مترو: راهنمای کامل
به قلم رضا میرزایی در چهارشنبه 24 ژانویه 2024

متاسفانه به دلیل جمعیت بالایی که در شهر دبی زندگی می کنند، تعداد خودروهای شخصی و حمل و نقل عمومی بسیار افزایش یافته و همین موضوع نیز موجب شده تا رفت و آمد در شهر دبی کار کمی دشواری باشد. ولی پیشنهاد ما به کسانی که به این شهر سفر می‌کنند این است به جای استفاده از خودروی شخصی برای رفت و آمد از متروی دبی بهره برند.

یکی از مهم ترین عواملی که در سیستم حمل و نقل شهر دبی وجود دارند و می توانند ویژگی های مختلفی را به شما دوستان عزیز ارائه دهند مترو می باشد. متروها در کنترل ترافیک شهرهای پرتردد اهمیت بسیار زیادی دارند و در صورتی که بخواهید در کمترین زمان ممکن از نقاط مختلف شهر دبی به هر جای آن سفر کنید بهتر است مترو سوار شوید. همراه ما باشید تا هر چیزی که باید در رابطه با متروی دبی بدانید را با هم بررسی کنیم.

آشنایی با شهر بزرگ دبی

قبل از هر چیزی بگذارید با شهر زیبا و بزرگ دبی آشنا شویم و ببینیم که این شهر اصلا چرا به مترو نیاز دارد. دبی بزرگترین شهری است که در کشور امارات متحده عربی قرار گرفته است. این شره فوق العاده زیبا دارای معابر شهری زیادی بوده و هر کسی می تواند با کمک این معابر به نقاط مختلف شهر دبی دسترسی داشته باشد. اما به دلیل شلوغی زیاد در شهر دبی علی الخصوص در فصول متعادل و سرد سال، ترافیک در این شهر زیاد است. برای رفع این مشکل یک سیستم متروی پیشرفته در این کشور احداث شده به کمک آن می توانید با سرعتی بالا در نقاط مختلف شهر دبی سفر کنید.

مترو شهر دبی

حمل و نقل در دبی به چه اشکالی انجام می گیرد؟

بگذارید قبل از این که سیستم متروی شهر دبی را بررسی کنیم ببینیم که اصلا این شهر از چه وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کند. این وسایل به شرح زیر می باشند:

مترو

مهم ترین وسیله نقلیه ای که در شهر دبی وجود دارد متروی دبی می باشد. مترو در دبی نقش بسیار مهمی در حمل و نقل داشته و افراد زیادی در این شهر بزرگ از مترو استفاده می کنند. در واقع اهمیت مترو در این شهر همانند اهمیت مترو در تهران است. البته ترافیک های سطح شهر دبی به مراتب بهتر و سازماندهی شده تر از ترافیکی هستند که در تهران مشاهده می کنیم. شهر دبی از سیستم های بروز مترو تندرو استفاده می کند و در نقاط مختلف شهر خود از ایستگاه مترو بهره میبرد.

بیشتر بخوانید:  بلیط موزه آینده دبی؛بهترین قیمت بلیط موزه آینده دبی با تخفیف

اتوبوس

یکی دیگر از موارد مهمی که شهر دبی از آن به عنوان یک سیستم حمل و نقل عمومی مهم یاد می کند اتوبوس می باشد. در واقع اتوبوس در هر شهری اهمیت دارد و در صورتی که ایستگاه مترو در بخشی از شهر وجود نداشته باشد، اتوبوس آن را پوشش خواهد داد. در کشور امارات متحده عربی و شهر دبی از اتوبوس های بزرگ و مدرنی استفاده می شود که راحتی زیادی داشته و اکثر نقاط شهر دبی را پوشش می دهند. با کمک اتوبوس در دبی می توانید به سرعت در نقاط مختلف این شهر رفت و آمد داشته باشید.

تاکسی

یکی از بهترین روش هایی که می توانید به کمک آن در سطح شهر دبی رفت و آمد داشته باشید استفاده از تاکسی می باشد. شهر دبی از تاکسی های مختلفی بهره می برد که می توان از انواع مدل های این وسیله نقلیه به مدل های کلاسیک آن مدل های های اینترنتی اشاره کرد. تاکسی های اینترنتی مختلفی در این شهر مشغول به کار هستند که بهترین آنها اوبر و کریم می باشند. این دو شرکت خدمات مختلفی را برای تاکسی اینترنتی به شهروندان و توریست ها در دبی ارائه می دهند.

نکاتی برای استفاده از مترو در شهر دبی

برای این که بتوانید به بهترین شکل از متروی دبی استفاده کنید باید نکاتی را برای این کار در نظر داشته باشید. مترو در دبی یکی از مهم ترین سیستم های حمل و نقل در این شهر است و رعایت کردن نکات مختلف در آن می تواند موجب راحتی شما دوستان عزیز شود. مهم ترین این نکات شامل موارد زیر هستند:

 • هر نفر در این شهر باید از کارت متروی مخصوص خود استفاده کند.
 • کارت مترو نقره ای بهترین کارتی است که می توانید برای استفاده از مترو در دبی از آن بهره ببرید. قیمت این کارت 5 درهم بوده و نسبت به مسافت طی شده هزینه حمل و نقل را محاسبه می کند.
 • برای رفت و آمد یک روزه با استفاده از مترو در دبی می توانید از کارت های قرمز رنگ استفاده کنید که قیمت 16 درهمی داشته و تنها در یک روز اعتبار بی نهایت استفاده از مترو به شما عزیزان می دهند.

انجام چه کار هایی در مترو دبی ممنوع است؟

مورد دیگری که باید برای استفاده از متروی دبی در نظر داشته باشید قوانین متروی این شهر است. متروی این شهر بزرگ قوانین خاص خود را داشته و همین موضوع نیز باعث شده تا انجام برخی از کار ها در این وسیله نقلیه ممنوع باشد. مهم ترین کار هایی که نباید در مترو در دبی انجام دهید شامل موارد زیر هستند:

 • آدامس جویدن، خوردن و آشامیدن غذا برابر است با 100 درهم جریمه
 • قرار دادن پا روی صندلی ها 500 درهم جریمه
 • کشیدن بدون دلیل ترمز اضطراری 100 در هم جریمه
 • چرت زدن و خوابیدن نیز برابر است با 500 درهم جریمه

بررسی نقشه مترو دبی

برای این که بتوانیم به بهترین شکل از مترو در دبی برای حمل و نقل در این شهر استفاده کنیم باید با نقشه متروی این شهر آشنا بوده و ایستگاه های مهم آن را نیز بررسی کنیم. در این شهر ایستگاه های مترو مختلفی وجود دارند که مهم ترین آن ها شامل موارد زیر هستند:

بیشتر بخوانید:  بلیط پارک آبی آتلانتیس دبی؛ آکواونچر + ناهار(خرید بلیط قیمت )

ایستگاه ترمینال ۱ و ایستگاه ترمینال ۲ فرودگاه (Airport Terminal1) و (Airport Terminal2)

دو مورد از مهم ترین ایستگاه های متروی دبی که در قسمت شماره 5 نقشه دبی نام دارد، ایستگاه های 1 و 2 ترمینال فرودگاه دبی هستند. جالب است بدانید که هر دوی این ایستگاه ها در فرودگاه بین المللی دبی قرار گرفته اند.

فرودگاه بین المللی شهر دبی مساحت بسیار بزرگی داشته و ترمینال های 1 و 2 این فرودگاه فاصله بسیار زیادی نسبت به یکدیگر دارند. شما می توانید برای جابجایی بین این ایستگاه ها از مترو در دبی استفاده کنید و سریع تر به مقصد خود برسید.

ایستگاه دیره سیتی‌سنتر (Deira City Senter)

از ایستگاه های محبوب مترو در دبی ایستگاه دیره سیتی سنتر نام دارد. بعید است که به شهر دبی سفر کنید و با دیره سیتی سنتر آشنایی نداشته باشید. یکی از مهم ترین و بزرگ ترین مراکز خریدی که در شهر دبی وجود دارد دیره سیتی سنتر می باشد.

این مرکز خرید بسیار بزرگ بوده و بین ایرانیان نیز محبوبی زیادی دارد. در صورتی که می خواهید به این مرکز خرید بروید می توانید از طریق مترو با سرعت بالایی در روبروی آن پیاده شوید.

ایستگاه الرقه (Al Rigga)

از دیگر ایستگاه های مهم شهر دبی که در متروی دبی قرار گرفته و افراد زیادی در طول روز از آن استفاده می کنند ایستگاه الرقه دبی می باشد. این ایستگاه مشهور همانطور که از نامش پیدا است در خیابان معروف و مشهور رقه دبی قرار گرفته است.

این خیابان بین توریست ها و افراد بومی دبی محبوبیت زیادی دارد. خیابان رقه بورس لوازم و فروشگاه های چینی در دبی بوده و شب های آن شلوغ و پر از برنامه های مختلف می باشد.

ایستگاه الاتحاد (Union)

از ایستگاه های مهم و اصلی مترو در دبی که اهمیت زیادی برای شهروندان آن دارد ایستگاه الاتحاد می باشد. ایستگاه متروی الاتحاد به مرکز شهر و میدان جمال یا بنی یاس بسیار نزدیک می باشد و همین موضوع به اهمیت آن افزوده است.

از مراکز مهمی که با پیاده شدن در این ایستگاه به آن ها دسترسی خواهید داشت می توان به بازار مرشد سبخه، بازار طلا و ادویه جات و… اشاره کرد. توریست های زیادی برای جابجایی در شهر دبی از این ایستگاه استفاده می کنند و این موضوع باعث بیشتر شدن اهمیت آن در دبی شده است.

بیشتر بخوانید:  بلیط سافاری دبی؛ از معرفی تا خرید بلیط با تخفیف

ایستگاه خالدبن ولید (Khalid Bin Waleed)

یکی از مهم ترین خیابان هایی که در شهر بزرگ دبی وجود دارد خیابان خالدبن ولید نام دارد. این خیابان درون خود دارای بانک های مهم و مختلفی است که هر کدام چندین شعبه در آن دارا هستند. همین امر موجب شده که این خیابان را به نام خیابان بانک دبی نیز بشناسند.

ایستگاه متروی دبی در منطقه خالدبن ولید هم برای توریست ها و هم برای شهروندان دبی اهمیت بسیاری دارد. می توانید به کمک این ایستگاه نسبت به نقاط مهم شهر دبی دسترسی داشته باشید. در این خیابان می توانید فروشگاه های مختلف از لوازم صوتی و تصویری را نیز پیدا کنید.

ایستگاه کرامه (Al Karama)

ایستگاه کرامه از دیگر ایستگاه های مهم مترو در دبی می باشد. اگر به دنبال خرید در شهر دبی هستید و نمی دانید که از طریق مترو باید به کدام قسمت از این شهر بروید، ایستگاه کرامه انتخاب شما است. ایستگاه کرامه مهم ترین ایستگاه برای افرادی است که برای خرید به دبی مسافرت کرده اند.
این ایستگاه در منطقه کرامه دبی واقع شده که در آن فروشگاه های مختلفی از کیف و کفش های گران قیمت و لوکس وجود دارد. با کمی گشتن در این منطقه حتما دست پر از آن خارج می شوید.

ایستگاه الجافلیه (Al Jafiliya)

ایستگاه الجافلیه دبی از دیگر ایستگاه های مهمی است که در سیستم متروی دبی واقع شده است. می توان از ایستگاه را یکی از محبوب ترین ایستگاه ها بین شهروندان دبی و توریست ها دانست. اما دلیل آن چیست؟ زمانی که از ایستگاه الجافلیه دبی خارج می شوید می توانید با کمکی پیاده روی به پارک زعبیل برسید.
پارک زعبیل یکی از مناطق گردشگری و توریستی محبوب در شهر دبی است که درون آن عمارت بزرگ و زیبای زعبیل واقع شده است. با کمک این ایستگاه مترو توریست های زیادی اوقات فراقت خود را در کمترین زمان در عمارت زعبیل می گذارنند.

ایستگاه مرکز تجارت جهانی (World Trade Center)

مرکز تجارت جهانی دبی مهم ترین نقطه ای است که می توانید در این شهر پیدا کنید. این مرکز مشهور است به محل رشد و تولد آسمان خراش های مختلف. در واقع اگر می خواهید در شهر دبی به دیدن آسمان خراش ها و برج های تجاری مختلف در این شهر بروید باید از ایستگاه مرکز تجارت جهانی متروی دبی پیاده شده و پس از خروج از ایستگاه با حجم عظیمی از فروشگاه ها و مال های تجاری مختلف روبرو شوید. با کمی قدم زدن در این منطقه مدرنی و ثروتمندی واقعی را با پوست و گوشت خود حس خواهید کرد.

ایستگاه مرکز مالی (Financial Center)

از دیگر مناطق مهمی که در شهر دبی وجود دارد مرکز مالی دبی است. اگر می خواهید به عنوان یک تاجر یا بازرگان وارد کشور دبی شوید مرکز مالی دبی به کار شما می آید. این منطقه از شهر دبی دارای صرافی ها و بانک های متنوعی است که تمامی آن ها از مشهورترین و بزرگترین بانک های دنیا می باشند.
همچنین در مرکز مالی دبی هتل های لاکچری و بزرگی قرار دارند که از مهم ترین آن ها می توان به هتل رز ریحان، روتانا تاورز و… اشاره کرد. با پیاده شدن از ایستگاه مرکز مالی در مترو در دبی می توانید به راحتی به تمامی این مراکز دسترسی داشته باشید.

ایستگاه دبی مال (Dubai Mall)

مهم ترین و محبوب ترین ایستگاهی که در مترو در دبی وجود دارد ایستگاه دبی مال می باشد. دبی مال یکی از مراکز مهم و اساسی در شهر دبی است؛ این مال تجاری بزرگ به عنوان بزرگ ترین مرکز تجاری جهان شناخته شده و دارای بیش از 1200 فروشگاه بزرگ و لاکچری است.
افراد مختلفی که به دبی مسافرت می کند برای اقامت در این شهر بیشتر زمان خود را در دبی مال می گذرانند. شما می توانید با پیاده شدن از ایستگاه دبی مال به راحتی به این مال بزرگ دسترسی داشته باشید.

ایستگاه امارات مال (Emirate Mall)

یکی از ایستگاه های مهمی که در متروی دبی وجود دارد ایستگاه امارات مال می باشد. پس از دبی مال مهم ترین مرکز تجاری و خریدی که در شهر دبی وجود دارد امارات مال می باشد. این مرکز خرید بزرگ دارای فروشگاه ها و رستوران های متنوعی است که توانسته افراد زیادی را در طول سال به خود جذب کند. برای این که دسترسی گردشگران به این مال راحت تر شود ایستگاهی اختصاصی در نزدیکی آن واقع شده که افراد مختلف به راحتی بتوانند به آن رفته و در آن گشت و گذار کنند.

ایستگاه مترو ابن بطوطه (Ibn Battuta)

مرکز خرید ابن بطوطه یکی از مهم ترین مراکز خریدی است که در شهر دبی وجود دارد. این مرکز خرید به اندازه ای مهم است که دقیقا روبروی آن یک ایستگاه مترو قرار گرفته است. این ایستگاه از پر استفاده ترین ایستگاه ها در متروی دبی می باشند.
بازار سنتی ابن بطوطه یکی از مهم ترین بازار های سنتی در شهر دبی است که زیبایی های زیادی داشته و بسیار خاص و قرون وسطایی طراحی شده است. شما می توانید در این بازار موارد زیادی را یافته و با قیمتی مناسب خریداری کنید.

ایستگاه الخلیج التجاری (Business Bay)

و اما آخرین ایستگاه مهمی که می خواهیم در بین ایستگاه های متروی دبی به شما معرفی کنیم ایستگاه الخلیج التجاری می باشد. این ایستگاه در بین افراد زیادی محبوب است. در واقع پس از پیاده شدن از این ایستگاه و داشتن کمی پیاده روی می توانید به پارک صفا و ساحل جمیرا دسترسی داشته باشید.
توریست های زیادی برای گشت و گذار در این شهر از ایستگاه الخلیج التجاری استفاده می کنند. برای این که بتوانید از پارک صفا به ساحل جمیرا بروید باید یک تاکسی کم هزینه بگیرید زیرا فاصله بین این دو نقطه کمی زیاد است.

سخن پایانی

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در رابطه با شهر دبی بدانید این است که رفت و آمد در این شهر با استفاده از سیستم های حمل و نقل شهری بسیار راحت و سریع است. متروی دبی یکی از بهترین روش هایی است که به کمک آن می توانید در کمترین زمان بین نقاط مختلف دبی جابجا شوید. در این مقاله مهم ترین ایستگاه هایی که برای مترو در شهر دبی قرار گرفته را با هم بررسی کردیم تا بتوانید از آن ها برای جابجایی خود استفاده کنید.

سوالات متداول به همراه پاسخ
Frequently asked questions with answers
 • مهم ترین ایستگاه متروی دبی کدام است؟

  شهر بزرگ دبی دارای ایستگاه های متروی مختلفی است؛ اما می توان به عنوان مهم ترین ایستگاه ها به ایستگاه های دبی مال، امارات مال، مرکز مالی و مرکز تجارت جهانی در دبی اشاره کرد.

 • آیا می توان به جای مترو از خودروی شخصی استفاده کرد؟

  شهر دبی یک شهر بسیار بزرگ و شلوغ است و ترافیک در آن مخصوصا در شرایطی که آب و هوای مناسبی در شهر برقرار است بسیار بالا می باشد. به همین دلیل پیشنهاد نمی شود از خودروی شخصی در محدوده های مرکز شهر استفاده کنید.

 • انجام چه اموری در متروی شهر دبی ممنوع شده است؟

  در این مترو ها برای در نظر گرفتن حقوق دیگر شهروندان مواردی مانند جویدن آدامس، کشیدن دخانیات و… ممنوع شده است.

نظر و پرسش خود را به اشتراک بگذارید
Share your opinion and question
نیاز به راهنمایی دارید؟
آماده پاسخگویی به سوالات شما هستیم
021 - 9130 65 87
برای اتصال به واتساپ کلیک کنید
قصد سفر به دبی دارید؟
خرید و رزرو تفریحات و تور دبی در ایران
اینجا کلیک کنید
اجاره خودرو ارزان در دبی
بهترین قیمت و خدمات را از ما بخواهید
اینجا کلیک کنید
logo
تلفن پشتیبانی: ۰۲۱-۹۱۳۰۶۵۸۷
آدرس پشتیبانی: استان سمنان، شهرستان شاهرود، خیابان ۲۲ بهمن، پاساژ ولیعصر طبقه اول پلاک ۱۳
airapassengerRightsstateAirlineenamad
© کلیه حقوق این سرویس محفوظ و متعلق به امارات‌تیکت می‌باشد.
Version 2.38.8